 |
Transmisja online z 4. Spotkania Ministrów Kultury Państw ASEM |
Opublikowano: 2010-09-16 08:42:21
Transmisje online zrealizowane przez TVIP, pozwoliły uczestniczyć w kluczowych debatach oraz konferencjach organizowanych podczas 4. Spotkania Ministrów Kultury Państw ASEM w dniach 8-10 września 2010 roku.
Po raz pierwszy, tak ważne wydarzenie było organizowane w Polsce i transmitowane na żywo. Zdaniem Jana Kaczorowskiego z Narodowego Centrum Kultury – transmisje internetowe zapewniły bogatą relację z wydarzenia, czego organizatorzy nie mogliby uzyskać ograniczając się jedynie do artykułów i galerii zdjęć. Natomiast ludzie kultury z mniejszych miast mieli dostęp do świeżych i pełnych informacji.
Dialog w ramach ASEM odbył się w duchu wzajemnego poszanowania i partnerstwa. Członkowie ASEM, ministrowie z 46 państw Europy i Azji, spotkali się z konieczności pogłębienia relacji pomiędzy regionami. Przyświecał im w tym szczytny cel: osiągnięcie zrównoważonego rozwoju ekonomicznego oraz politycznego na świecie.
Podczas trzech dni szczytu zrealizowaliśmy transmisję do Internetu z dwóch debat z cyklu „Salon Polityki”, transmisję z ceremonii otwarcia oraz konferencji prasowej prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego – mówi Honorata Gawlas z TVIP.
Najczęstszą barierą dla zainteresowanych wydarzeniem w dotarciu na konferencję są przyczyny finansowe, czasowe i zdrowotne. Dlatego, jak podkreśla Jan Kaczorowski – naszą rolą, jako organizatorów, było zapewnienie im dostępu do wydarzenia. W takim wypadku, często jedynym sposobem na pozostawanie w styczności z aktualnymi informacjami ze sfery kultury jest transmisja na żywo.
Warto dodać, że ze statystyk przeprowadzonych przez organizatorów wynika, że odbiorcami transmisji są głównie polscy internauci, przy czym znaczące jest dość równomierne rozmieszczenie użytkowników (z wyjątkiem dużych miast), z delikatnym wskazaniem na użytkowników z południowej części kraju. Są więc przesłanki, jak twierdzi Jan Kaczorowski – aby sądzić, że nasz zamysł dotarcia przede wszystkim do regionalnych działaczy kultury zaczyna powoli przynosić owoce.
Pierwsza, transmitowana online dyskusja poruszała temat „Współczesnej kultury: czego możemy się nauczyć od Azji, czego Azja może nauczyć się od nas.” Rozmawiano o wzajemnej percepcji i odmiennych doświadczeniach, które mogłyby wzmocnić obustronne kontakty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Justyna Szczudlik-Tata i Tomasz Wendland. Debatę prowadził Piotr Sarzyński z redakcji Polityki.
Ceremonia otwarcia w Muzeum Narodowym w Poznaniu również została udostępniona internautom. Uroczystego otwarcia dokonał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Ryszard Grobelny Prezydent Miasta Poznania.
Drugi „Salon Polityki” dotyczył dyskusji „Akire-Superman-TinTin. Czy istnieje jedna światowa kultura masowa?”. Zaproszeni goście, Edwin Bendyk, Jacek Skolimowski, Paweł Musiałowski i Małgorzata Gajderowicz, zastanawiali się nad istotą kultury masowej i jej przepływami między Europą, Azją a resztą świata. Rozmawiali również o tym, kto i co kształtuje dziś masowe gusty kulturalne i czy są to gusty jednorodne.
W ostatnim dniu wydarzenia użytkownicy mogli obejrzeć transmisję z konferencji prasowej podsumowującej 4. Spotkanie Ministrów Kultury. Udział w niej wzięli między innymi Bogdan Zdrojewski, Ryszard Grobleny, Marek Woźniak, oraz przedstawiciele krajów prowadzących warsztaty dyskusyjne.
Organizatorzy wydarzenia (MKiDN, NCK, MIK) po raz kolejny zdecydowali się na transmitowanie ważnego wydarzenia kulturalnego. Realizacja transmisji online nie tylko pomogła znacząco zwiększyć grono odbiorców wydarzenia, ale zapewniła internautom bogatą relację z wydarzania, umożliwiła kontakt ze środowiskiem ludzi kultury oraz dostęp do aktualnych informacji.
------------------------------------------
TVIP jest firmą realizująca profesjonalne filmy i transmisje online dla biznesu.
Autor: TVIP